Blog > Komentarze do wpisu
Zapalenie spojówek u dziecka

Z zakaźnym zapaleniem spojówek u malucha mamy zwykle do czynienia już w pierwszych miesiącach jego życia. Wtedy nie ma większych powodów do obaw mimo, że stany te mogą mieć nawroty. Występujące objawy mają typowy charakter, oczka wtedy są zaklejone żółtą, kleistą ropą i są zaczerwienione. Lekarz zleca wtedy zakrapianie oczu kroplami z antybiotykiem lub nakładanie specjalnej maści do oczu, co wymaga od nas przy tym wyjątkowej delikatności i precyzji.

Najlepiej jest zapuszczając oczko naciągnąć dolną powiekę, lekko przytrzymując ją palcem u nasady policzka. Powinniśmy zachować przy tym spokój i jeśli to możliwe wcześniej dziecku wytłumaczyć co robimy i uprzedzić o ewentualnym, lekkim podrażnieniu spojówki po podaniu lekarstwa. Ulgę w cierpieniu przyniesie również przemywanie oczka czystą wodą.

Zakaźne zapalenie spojówek, łatwo przenosi się na inne osoby w najbliższym otoczeniu, dlatego należy przestrzegać zaostrzonych zasad higieny. Przedszkolak lub uczeń powinien pozostać w domu do ustąpienia objawów, a najlepiej nawet jeden dzień dłużej. Ważne jest aby jego ręcznik i pościel była tylko do użytku chorego. Po nałożeniu lekarstwa do oczu należy dokładnie umyć ręce.

W przypadku pojawiania się tyko samej ropy (bez zaczerwienień) nie ma potrzeby wizyty u lekarza - wystarczy wtedy oczy przemywać wacikiem nasączonym czystą, ciepłą wodą, kierując nim od kącika wewnętrznego do zewnętrznego.

Jeśli dziecko ma powyżej półtora roku a objawy te nadal przewlekle występują może to oznaczać zatkanie przewodów łzowych, co wymaga omówić z lekarzem okulistą, który usunie zator z kanaliku przy pomocy odpowiedniej sondy. 

środa, 08 czerwca 2011, dietaatkinsa

Polecane wpisy